T.C.

MİLLİ EĞİTİM GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI

Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı ve Tarih : 3296 - 04.06.1986

Konu : Atatürk Köşesi Düzenlemesi ve Merkez Faaliyetleri

    Bakanlık Makamının 20.05.1986 gün ve 1986 / 51 sayılı Genelgesinde açıklandığı üzere ;

    Gençlik  Merkezi Müdürlüklerinde Atatürk Köşesinin düzenlenmesi gerekmektedir.

1. Bu nedenle  ; Gençlik Merkezi Müdürlüklerince , kurumun herkesin görüp izleyeceği en uygun yerinde bir Atatürk Köşesi hazırlanacaktır. Bu yer merkezin , giriş bölümünün içinde ilk anda görülebilecek en uygun yer olacaktır.

2. Yeri uygun olan Gençlik Merkezlerinde Atatürk Köşesi için zeminden belli bir yükseklikte mermer , demir , tahta v.b. bir kaide yapılacak ve kaide üzerine uygun büyüklükte bir Atatürk Büstü konulacaktır. Kaidenin tabanının etrafı tuğla , taş , tahta veya en uygun bir malzeme ile çevrilip dekore edilecek ve göze hoş görünmesi sağlanacaktır. Atatürk Büstünün arkasındaki duvara bir Türk Bayrağı açık olarak ve çerçeve içerisinde yerleştirilecektir. Türk Bayrağının bulunduğu duvara , Atatürk'e benzemeyen resimler konmayacak , en anlamlı seçilmiş ve çerçevelenmiş resimler asılacaktır. Atatürk Köşelerinde Büstün iki tarafındaki duvara , Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve İstiklal Marşı asılacaktır.

3. Müdür odasında , müdürün oturma masasının arkasındaki duvara Atatürk'ün çerçeveli portresi asılacak ve odada başka bir portre bulunmayacaktır. İmkan bulunduğu takdirde Atatürk Portresi 50-70 cm. boyutunda , Atatürk'ü en tabii şekilde ifade edecek olanlar arasından seçilecektir.

Müdürün oturduğu masanın arkasındaki duvara Atatürk Portresinin iki tarafına İstiklal Marşı ile Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi asılacaktır. Müdür masasının üzerine bir serenli Türk Bayrağı (masa bayrağı ) konulacaktır.

Müdür odasının duvarlarının uygun bir yerine 10. Yıl Nutku , diğer yerlere de Atatürk'ün gençliğe ilişkin vecizeleri asılacaktır.

4. Merkezlerde İstiklal Marşı ve diğer milli marşlarımızı ihtiva eden kasetlerin bulundurulması sağlanacaktır.

 

Özcan METE

Genel Müdür

 

Atatürk Büstü ve Atatürk Köşesi için ayrıca bakmak için tıklayın